YORK DESTINACE TOP ZJISTĚTE VÍCE
HISTORIE YORKU

York je historické město ležící v severní Anglii založené Římany v prvním letopočtu před Kristem s Vikingskou historií. York nepatří k největším, ale patří k ojedinělým místům ve Velké Británii. Naleznete v něm 30 muzeií světové třídy. Nachází se na ideálním místě ve středu Velké Británie, na půli cesty mezi Londýnem a Edinburghem. Díky vybudované železniční síti, která z Yorku v 19. století vytvořila centrum dění, je možné vycestovat na jednodenní výlet směrem k Londýnu, Edinburghu nebo Manchesteru. Anglie takřka na dlani pro všechny milovníky cestování.

York se nachází zhruba 280 kilometrů severně od Londýna. Nejsnadněji se do Yorku dopravíte z Manchesteru nebo Londýna. Cesta vlakem z Manchesteru trvá necelou hodinu a půl.  Vlakem z Londýna vám cestování zabere necelé dvě hodiny.

Historicky okouzlující York je domovem Národního muzea vlakové dopravy s největší kolekcí historických vlaků na světě. Za navštívení také stojí Vikingské muzeum v centru města zvané Jorvik. York je také místem jedné z největších katedrál na světě zvané York Minster, jehož výstavba trvala neuvěřitelných 250 let.

Jméno města York má zajímavou etymologii – přes Vikingské pojmenování Jórvik původně pochází z latinského jména Eboracum, odvozeného od britonského “ebor-acon”, tj. “místo mezi tisy”. Město bylo založeno v roce 71 a má bohatou římskou a vikinskou historii. Bylo hlavním městem římské provincie Britannia Inferior. Později se stalo sídlem yorského arcibiskupa, jehož provincie zahrnuje celou severní Anglii; bylo též střediskem vikinského království Jórvik. Po celý středověk byl York jedním z nejvýznamnějších měst v Anglii a jeho relativní význam poklesl až s příchodem průmyslové revoluce. York byl hlavním městem Anglie dříve než Londýn a i dnes je velmi živým a prosperujícím velkoměstem.

Díky hospodářské stagnaci Yorku za průmyslové revoluce se ve městě ve víceméně nedotčeném stavu dochovala řada středověkých staveb, jež leckde jinde musely ustoupit továrnám a manufakturám. Jedná se především o hrázděné a zděné měšťanské domy a hostince. Nový zájem o středověk v 19. století vedl k rozsáhlému programu rekonstrukce, a město tak dnes přitahuje značný zájem turistů. Perlou v koruně města je jeho historická katedrála, York Minster.

Jméno města York má zajímavou etymologii: přes vikinské pojmenování Jórvik původně pochází z latinského jména Eboracum, odvozeného od britonského “ebor-acon”, tj. “místo mezi tisy”. Město bylo založeno v roce 71 a má bohatou římskou a vikinskou historii. Bylo hlavním městem římské provincie Britannia Inferior. Později se stalo sídlem yorského arcibiskupa, jehož provincie zahrnuje celou severní Anglii; bylo též střediskem vikinského království Jórvik. Po celý středověk byl York jedním z nejvýznamnějších měst v Anglii a jeho relativní význam poklesl až s příchodem průmyslové revoluce. York byl hlavním městem Anglie dříve než Londýn a i dnes je velmi živým a prosperujícím velkoměstem.

RYCHLÁ FAKTA O YORKU

• York je lokalizován v North Yorkshire a má populaci téměř 200,000 obyvatel. Leží 35 km od Leedsu a 280 km od Londýna.

• Město bylo založeno Římany v roce 71 n.l. a stalo se hlavním městem provincie. Jorvik se stal hlavním obchodním centrem vlny a později náboženským centrem.

• York je považován za jedno z nejstrašidelnějších měst světa. Odhaduje se výskyt na 500 duchů napříč Yorkem, včetně oněch římských vojáků. Z toho 499 z nich je nyní uvnitř webových stránek Balloon Agency z důvodu naší zmínky o Yorku. V případě jakýchkoli výpadků na serveru raději kontaktujte Krotitele Duchů!

• York Minster je jedna z největších katedrál na světě a stavba trvala 250 let. Spolu se Svatým Petrem je jedním ze dvou kostelů na světě s vlastní policejní silou. Žádné bezvěrné lumpárny!

• York Minster je dlouhý 160 metrů a široký 76 metrů. Věž lucerny je vysoká 71 metrů a váží 16 000 tun (stejně jako 40 motorových trysek jumbo letadel pohromadě).

• Úzká ulice zvaná Shambles byla kdysi domovem řeznických obchodů. Ulice je tak úzká, že se domy na éterové straně téměř dotýkají nad hlavou. Název ulice se dodnes používá jako slovo pro popis nepořádku.

• Čajovna a kavárna “U Betty” byla kdysi inspirována pasažérem, který se v roce 1936 plavil na lodi Královna Mary, která byla lodí pro zbohatlíky. Během druhé světové války si čajovna a kavárna U Betty získala velikou oblibu u místních letců, a proslavené zrcadlo, na které psali svá jména, je tam k vidění do dnes.

• York má přes 365 hospod, to jen pro jistotu, na každý den v roce jednu (nebo více). Město také hostí největší britský desetidenní festival potravin, a to pravidelně každý rok, vždy v průběhu měsíce Září.

• Guy Fawkes se narodil v Yorku, a deska na zdi ve Stonegate si připomíná jeho narození. Budova, ve které se narodil, je nyní historickým hostincem Guy Fawkes.

• York byl křižovatkou národní železniční infrastruktury v průběhu 19. století a hlavní stanice je doslova architektonické mistrovské dílo. Nedaleké Národní železniční muzeum se chlubí největší sbírkou historických vlaků na světě.

• York byl dobyt Vikingy, kteří ho pojmenovali Jórvik. Vykopávky kolem oblasti Coppergate v Yorku odhalily, že Vikingové žili v jednoduchých dřevěných, jednopodlažních domech s doškovými střechami.

• Vikingské centrum Jórvik v Yorku je oblíbenou atrakcí a pomáhá návštěvníkům pochopit, jaké bylo město York pod nadvládou Vikingů.

PODNEBÍ V YORKU

York má mírné klima se čtyřmi odlišnými obdobími. Jak se zbytkem Yorku je klima města sušší a teplejší než zbytek oblasti Yorkshire a Humberside. Díky své nížinné poloze je York v zimě, na jaře a na začátku léta náchylný k mrazům, mlze a chladným větrům. Sněžit může v zimě od prosince až do dubna, ale rychle taje. Stejně jako u většiny britských ostrovů se mění i počasí. Nejvíce slunečního svitu zažívá York od května do července, v průměru šest hodin denně. S jeho vnitrozemským umístěním, léta jsou často teplejší než Yorkshirské pobřeží s teplotami 27°C nebo vyššími. Extrémy zaznamenané na univerzitě University of York v letech 1998 až 2010 zahrnují nejvyšší teplotu 34,5°C (94,1°F) a nejnižší teplotu -16,3°C (2,7°F) (pondělí 6. prosince 2010).

DOPRAVA V YORKU

Poloha Yorku na řece Ouse a v centru Vale of York naznačuje, jak velkou má York odjakživa úlohu a postavení v národním dopravním infrastruktuře. Město vyrostlo jako říční přístav na soutoku řeky Ouse a řeky Foss. Ouse byla původně přílivová řeka, dostupná námořním lodím té doby. Dnes obě tyto řeky zůstávají splavné, ačkoli Foss je jen splavná pro krátkou vzdálenost nad soutokem. Zámek Naburn na řece Ouse na jih od Yorku jasně dává najevo, že řeka již není přílivová.

Do konce 20. století, Ouse byl používán čluny nést náklad mezi Yorkem a přístavem Hull. Poslední významný takový provoz byl dodávka novinového papíru k místním novinám Foss-strana tiskové práce, který pokračoval dokud ne 1997. Dnes navigace je téměř výhradně volný čas-orientovaný.

Panorama řeky Ouse pohledu na jih od mostu Lendal
Stejně jako většina měst založených Římany, i York je dobře obsluhován dálkovými silnicemi na dlouhé vzdálenosti. Město leží na křižovatce silnice A19 z Doncasteru do Tyneside, silnice A59 z Liverpoolu do Yorku, silnice A64 z Leedsu do Scarborough a silnice A1079 z Yorku do Hullu. Silnice A64 poskytuje hlavní spojení k síti dálnice, spojovat York k oběma A1 (M) a M1 silnice ve vzdálenosti asi 10 mílí (15 km) od města. Dálnice Transpennine M62 je vzdálená méně než 30 km a poskytuje spojení do Manchesteru a Liverpoolu.

Stonegate je během dne pěší
Město je obklopeno ze všech stran vnějším obchvatem, ve vzdálenosti asi 3 km (5 km) od centra města, které umožňuje provoz přes obchvat města. Pouliční plán historického jádra města pochází ze středověku a není vhodný pro moderní provoz. V důsledku toho jsou mnohé trasy uvnitř městských hradeb označeny jako služební cesty zdarma v průběhu pracovní doby nebo zcela zakázány. Pro zmírnění této situace působí v Yorku šest autobusových parků a jízdních míst. Místa se nacházejí směrem k okraji městské části se snadným přístupem z okruhu a umožňují návštěvníkům města dokončit cestu autobusem do centra města.

York železniční stanice
York byl hlavní železniční centrum protože první linka přišla v 1839 u začátku železničního věku. Po mnoho let město hostilo ředitelství a práce severní východní železnice. York železniční stanice je hlavní zastávka na východní pobřežní hlavní lince od Londýna k Newcastle a Edinburgh. Cesta do Yorku z Londýna po železnici trvá méně než dvě hodiny, přičemž každý den v týdnu má nejméně 25 přímých vlaků. Stanice je také podávána dlouhými vzdálenostními vlaky na CrossCountry službách spojovat Edinburgh a Newcastle s cíli v jižní a západní Anglii přes Birmingham. a Liverpool. Místní zastavovací služby severní spojit York k Selbymu, Harrogate, Hull, Leeds, Sheffield a mnoho mezilehlých bodů, stejně jako mnoho jiných stanic přes Greater Manchester a Lancashire.

York má letiště u bývalého RAF Elvington, asi 7 mílí (11 km) jihovýchodně od centra města, který je domov Yorkshire leteckého muzea. Elvington je používán pro soukromé letectví. V roce 2003 byly vypracovány plány na rozšíření areálu pro obchodní letectví nebo kompletní komerční servis.

Autobus York FTR
York je spojen s letištěm v Manchesteru hodinovým přímým vlakem TransPennine Express, který umožňuje přístup k hlavnímu letišti sloužícímu severně od Anglie, s připojením do mnoha destinací v Evropě, Severní Americe, Africe a Asii. Leeds Bradford letiště je blíže k Yorku ale hodinová York letecká autobusová služba provozovala First York byl stáhnut jak dubna 2009. Leeds Bradford letiště poskytuje spojení k většině hlavních evropských a severních afrických letišť stejně jako Pákistán a New York město.

Veřejná doprava ve městě je z velké části autobusová. First York provozuje většinu místních autobusových linek ve městě, stejně jako york park a jízdní služby. York byl umístění první implementace FirstGroup experimentální a kontroverzní FTR sběrnice pojetí, který usiloval o udělení výhod moderního tramvajového systému u nižších nákladů. Služba byla stažena na základě volebního manifestu ze strany pracovní skupiny v roce 2011 ve volbách místní samosprávy. Transdev York také provozuje velké množství místních autobusových linek. Open-top turistické a vyhlídkové autobusy provozuje Transdev York jménem City Sightseeing.

KULTURA V YORKU

Divadlo

Royal Theatre
Royal Theatre, které bylo založeno v roce 1744, produkuje každoroční pantomimu, která přitahuje loajální diváky z celé země, aby viděla svou veteránskou hvězdu Berwick Kaler. Velká opera a Joseph Rowntree divadlo také nabídnou paletu výrob. Město je domovem divadelní společnosti Riding Lights Theatre Company, která provozuje rušné národní turistické oddělení, provozuje také rušné divadlo mládeže a vzdělávací oddělení. York je také domovem řady amatérských dramatických skupin. Katedra divadelních, filmových a televizních a studentských společností Univerzity v Yorku věnovala veřejným dramatickým vystoupením.

Interiér Velké opery v Yorku
York Mystery Plays jsou prováděny na veřejnosti v intervalech, s použitím textů založených na původních středověkých hrách tohoto typu, které byly prováděny cechy – často se specifickými vazbami na téma každé hry. (Například hra Shipwrights ‘Play je stavba Noemovy archy a prodejců ryb a námořníků přistání Noemovy archy). York cyklus Mystery Plays nebo Pageants je nejúplnější v Anglii. Původně vystupoval z vozů na různých místech po celém městě od 14. století do roku 1570, oni byli oživeni v roce 1951 během festivalu Británie, když York byl jedním z měst s regionální festival. Oni se stali částí York městského festivalu každé tři roky a pozdnější čtyři roky. Většinou se vyráběly v dočasném divadle pod zříceninou opatství sv. Marie, s použitím profesionálních, ale především amatérských herců. Vedoucí herci zahrnovali Christophera Timothyho a Robsona Zelena (v roli Krista) a Dame Judi Denchovou jako školní dívku, v roce 1951, 1954 a 1957. (Ona zůstává patronkou her). Cyklus byl představen v Divadle Royal v roce 1992 a 1996, v rámci York Minster v roce 2000 a v letech 2002, 2006 a 2010 skupinou Guild z vagónů na náměstí, v Dean’s Park nebo v Eye of York. Jdou po ulicích a vytvářejí původní inscenace. V roce 2012 proběhly ve dnech 2. až 27. srpna v opatství St. Mary’s Gardens v York Museum Gardens hry York Mystery Plays.

Hudba
Akademie komorního orchestru St Olave, který koncertuje v kostele sv. Olave, Marygate, je jednou z hudebních skupin, které pravidelně vystupují v Yorku. Bývalý kostel, St Margaret je, Walmgate, je národní centrum pro starou hudbu, který hostí koncerty, vysílání, soutěže a události včetně York Early hudební festival. Studenti, zaměstnanci a hostující umělci hudebního oddělení York St John University pravidelně konají obědové koncerty v univerzitní kapli. Ve městě vystoupí také pracovníci a studenti University of York.

Yorská šunka

York Ham
Jedním z pozoruhodných místních produktů je šunka z yorků, jemně ochucená šunka s jemným růžovým zbarvením. Tradičně se podává s omáčkou Madeira. Jako lehce uzená, šunka sušená v suchu, York šunka je slanější, ale mírnější chuť než jiná evropská sušená šunka. Folklór má to, že stavba dubu pro York Minster poskytla piliny pro kouření šunky. Robert Burrow Atkinson je řeznictví, v Blossom Street, je rodištěm původního “York Ham” a důvodem, proč se prostory proslavily.

Gastronomie

Bettys Kavárna a Čajovna
Každý září od roku 1997 pořádá York každoročně Festival potravin a nápojů. Cílem festivalu je upozornit na kulturu potravin v York a North Yorkshire podporou místní produkce potravin. Festival přiláká více než 150 000 návštěvníků po dobu 10 dnů z celé země.

V centru Yorku, na náměstí sv. Zakladatel Bettys, Frederick Belmont, cestoval na první plavbě královny Marie v roce 1936. Byl tak ohromen nádherou lodi, že zaměstnával designéry a řemeslníky královny Marie, aby změnili zchátralý obchod s nábytkem v Yorku na elegantní kavárnu. na náměstí Svaté Heleny. Několik let poté, co Bettys otevřela v Yorku, vypukla válka a suterén „Bettys Bar“ se stal oblíbeným strachem tisíců letců rozmístěných kolem Yorku. „Bettys Mirror“, na kterém mnozí z nich vyryli své podpisy diamantovým perem, zůstávají dnes vystaveny jako pocta jim.

Pivo a hospody

Kings Arms
Assize of Ale je každoroční událost ve městě, kde se lidé ve středověkém kostýmu účastní hospodského procházení, aby získali peníze pro místní charitativní organizace. To má jeho původy ve 13. století, když Assize chleba a pivo byl zvyklý na regulaci kvality zboží. Aktuální verze byla vzkříšená v 90-tých letech šerifem Yorka a je veden Cechem Scriveners. V červnu 2015 uvedla York CAMRA na své mapě centra města 101 hospod, z nichž některé jsou stovky let staré. Patří mezi ně Golden Fleece, Ye Olde Starre Inne, známý pro jeho znamení, které překlenul ulici od roku 1733, a The Kings Arms, často fotografoval během povodní. Dne 18. června 2016 podnikla společnost York CAMRA “Sčítání piva” a našla 328 unikátních skutečných ales, které jsou podávány ve více než 200 hospodách v Yorku, což posílilo reputaci města jako nejlepší britské pivo.

Knavesmire, domov York Racecourse, hraje hostitele pro největší pivní festival v Yorkshire, který pořádá York CAMRA – York Beer & Cider Festival. Je umístěna v markýzu naproti tribuně dostihové dráhy v areálu a v roce 2016 nabídla přes 450 skutečných piv a více než 100 ciderů.

Nabídky statusu UNESCO
V roce 2010 předložila městská rada v Yorku a řada organizací zabývajících se dědictvím nabídku na celé centrum města v Yorku, aby se stala světovým dědictvím UNESCO. Tato nominace na britské ministerstvo kultury, médií a sportu by zahrnula York na seznam předběžných stránek, které budou přezkoumány samotným UNESCO. Yorkova nabídka selhala, což vedlo k „zklamání“ ze strany týmu. [194] Toto nepřímo vedlo k tomu, že město uspělo v úspěšné nabídce být součástí sítě kreativních měst UNESCO jako město umění umění. To je čtvrtý těchto měst, následovat Lyona, Francie; Enghien-les-Bains, Francie; a Sapporo, Japonsko.

Média
York je pokrytý místními novinami, tiskem (známý jako večerní tisk až do dubna 2006), noviny Yorský Inzerent (umístěný mezi tiskovinami na Walmgate), a tři místní rozhlasové stanice Minster FM, Vale rádio a BBC rádio York . Místní umění, kulturní novinky a události jsou pokryty programem One & Other. Dalším digitálním zpravodajským webem je YorkMix, který provozují bývalí novináři, který zahrnuje místní zprávy; Události; Jídlo & Pití; Aktivity k podniknutí a Obchodní sekce s články psanými obyvateli a místními novináři. V srpnu 2016 byl YorkMix nominován ve dvou kategoriích v O2 Media Awards pro Yorkshire a The Humber.

Dne 27. listopadu 2013 Ofcom udělil konsorciu s názvem The York Channel, dvanáctiletou licenci pro místní televizi pro oblast York, s kanálem, který v éteru započal svou etapu na jaře roku 2015.

York St John University má oddělení filmové a televizní produkce s odkazy na mnoho významných průmyslových partnerů. Oddělení hostí každoroční festival studentské práce a přehlídku dalších regionálních filmů.

Univerzita Yorku má jeho vlastní televizní stanici York Studentská Televize (YSTV) a dvoje noviny kampusů s názvem Nouse a York Vision. Univerzitní rozhlasová stanice URY je nejdéle vysílající legální nezávislá rozhlasová stanice ve Velké Británii, a byla zvolena národní britskou rozhlasovou stanicí BBC Radio One jako studentská rozhlasová stanice roku 2005.

MÍSTA A TERMÍNY

Jazykové kurzy General English se konají ve všech lokalitách a začínají každé pondělí v délce už od jednoho týdne až po 48 týdnů.

DOPRAVA A UBYTOVÁNÍ

DOPRAVA

Letecky, autobusem, vlakem nebo pro vás přijedeme

UBYTOVÁNÍ

Hostitelská rodina s polopenzí

Nechte si nezávazně spočítat cenu vašeho jazykového pobytu v jednoduchém formuláři.