1. Je to druhé nejhustěji obydlené město Velké Británie
Je to dosti vzácné, když se procházíte po Portsmouthu během dne, a najednou se ocitnete kdekoli v Portsmouth zcela sami, nikde ani živáčka. Podle posledního konsensu má město “mega populaci”, jen něco málo přes 209.000 obyvatel, čímž se řadí jako druhé nejhustěji obydlené město v zemi hned po centrálním Londýně. Říká se, že je to třinácté nejhustěji obydlené město v Evropě!
2. V Portsmouth se hrála první fotbalová liga na světě
Dne 22. února 1956, Portsmouth fotbalový klub Fratton park hostil tehdy první ligový zápas ve Spojeném Království. Newcastle tehdy vyhrál 2-0 díky přesné mušce Billa Curryho a Vica Keeble. Pozdní Jackie Milburn dostal cenu Man of the Match za tým Newcastle.
3. Portsmouth je vyobrazen na nejstarší mapě britských tras na světě
Město Portsmouth je vyobrazeno na nejstarší dosud přežívající mapě tras Británie zroku přibližně okolo 1360. Mapa vyobrazuje na šest set měst a maloměst/vesniček. Portsmouth je pojmenován jako „Portis Mouth“ s jedinou budovou z červených cihel, která by měla být spojena s blízkým Farehamem.
4. Nóbl návštěva Portsmouthu?
Výlet do Portsmouthu jako takový však není drahý. Ale, veškeré městské poplatky a nákupy upomínkových předmětů přispívá hlavně do města, v celkové roční výši £375.500.000 od turistů návštěvníků, kteří v Portsmouth krátce pobudou. To není vůbec špatné.
5. Wymering Manor je dost starý
Fratton Park může vypadat docela prehistoricky, s jeho oprýskanými malbami, křivými schody a prastarými reflektory, ale nejstarší zaznamenané budovy v celém městě jsou vlastně o něco dál: všemy duchy a všemi kletbami strašený Wymering Manor. Děsivě vypadající stavba byla zmíněna v knize Domesday z roku 1086. Poprvé byla zaznamenána v roce 1042, kdy ji vlastnil král Edward Zpovědnický.
6. Je to navždy porušující nudné záznamy
Vývoj pozemku společnostti IBM v North Harbour v letech 1967 až 1982 vyústil, v té době, v největší kancelářskou budovu ve Velké Británii.
7. Wells měl také své slovo
Autor H.G. Wells pracoval v Portsmouthu jako učeň v letech 1881-83 a přiznal se k pohrdání tímto místem. Říká se, že to popsal jako „nejnešťastnější beznadějné období mého života“. V tom případě je zcela jasné, že se Wells nikdy neúčastnil Edge of the Wedge v pátek večer!
8. Ti zatracení Američané kradou naše jména a věci
Náš jižní pobřežní ráj není jediným místem na světě, které by mělo být označeno jako „Portsmouth“. Ve skutečnosti si tak nechá říkat minimálně sedm jiných měst ze Spojených států. Portland, Ohio, New Hampshire, Iowa, Michigan, Virginie a Rhode Island. A opuštěnou rybářskou vesnici v Severní Karolíně.
9. Sir Henry Ayers je velký Down Under
Z anglického Portsmouth do australského Uluru (masivní pískovcová skála v centrální Austrálii) činí nějakých 9.366 mil. Ta je odjakživa známá jako Ayerova skála. Byla pojmenována po Sirovi Henry Ayersovi, který se narodil v Portsea roku 1821, původně syn pracovníka loděnice, beztak tehdejší premiér jižní Austrálie – pětkrát za sebou.
10. “Prožeňte plachty, děti!”
Znáte Sails of the South, Plachty Jihu, stavení, které se vám při dálnici M275 ustavičně dívá přímo dotváře… Každý rok odhadem, projede kolem tohoto sousoší 31 000 000 vozidel. (čtete dobře – Třicet Jedna Milionů). Šílené.
11. Portsmouthská Playmate roku
Playboy, Červen 1973 a s ním spojená Playmate roku Marilyn Cole. První oficiální nahotu na přední stránce časopisu v Portsmouth rozená Marilyn Coleová, která také má vyznamenání, že je oficiálně jedinou britskou modelkou pro Playboy jako Playmate roku.
12. Malíř Jack byl místní terorista
Jack malíř, jedno z několika jmen daných žháři, kterého britské dějiny popisují jako prvního moderního teroristu. V roce 1776 nainstaloval do lanovny v loděnici zápalné zařízení; přesně 171 let po slavném spiknutí Guy Fawkesova se střelným prachem. Malíř Jack byl uznán vinným a výkonem trestu mu bylo oběšení. Byl zavěšen z nejvyššího gibbetu v Británii, 65 stop nad branami loděnic, což je méně známá skutečnost, se kterou se Británie opravdu nechce moc co chlubit.
13. Časné náznaky odlesňování – exkluzivně v Portsmouth!
Při stavbě HMS Victory bylo použito přibližně 6000 stromů (opakujeme – ŠEST TISÍC STROMŮ…). Dub používaný v podvodním prknu pocházel z Polska a Východního Pruska a měl dvě metry tloušťku u vodní hladiny. Napříč čase je i přesto ve zcela nedotčeném stavu, takže, tohle se iinženýrům opravdu musí nechat.
14. Portsmouth je domovem největšího přístavu na zpracování ovoce ve Velké Británii
Portsmouth Harbor je největším přístavem pro zpracování ovoce v zemi, a zpracovává: 100% britských brambor v Jersey; 70% britských banánů a 100% britských marockých citrusových plodů. Žádná omluva, abys teď opustil své pětidenní pravidlo, ano.
15. Malý Les Miserables v srdci Portsmouthu
Nedávná adaptace Les Miserables, ve které hrají shodou okolností takové špičky Hollywoodu jako Hugh Jackman, Russell Crowe a Anne Hathawayová měli poměrnou část scén natočených právě v Portsmouth v loděnici. Pro ty, kteří film viděli, byla zpívána píseň „Look Down“. A slavný herec Hugh Jackman toto vykřikl také.