EDINBURGH DESTINACE TOP ZJISTĚTE VÍCE
HISTORIE EDINBURGHU

Sopka uprostřed města, starobylé hrady a jeden z nejlepších novoročních večírků na světě by měla posunout Edinburgh do horní části vašeho cestovatelského seznamu.

Dun Eideannu a Eiden Burh aneb Edinburgh středověku

Ležící mezi podhůřím shluku vyhaslích sopek, skotské hlavní město Edinburgh má dlouhou historii, kterou lze vysledovat tisíce let nazpět. Edinburgh je město, které vás prosí, abyste ho objevovali. Plné zvláštních, plížících se zákoutí, které vás lákají prozkoumávat je o něco více. Jen jedenkrát se mu podařilo, když ještě nebyl Edinburgh nic víc, než jen pár prostých uliček vystupujících z mohutné pevnosti Castle Rock, že byl od roku 1437 hlavním městem Skotska, ačkoli důkaz o přítomnosti lidských obydlí se datuje až do Mezolitického období zhruba 8500 př.n.l.

Keltské kmeny byly prvními obyvateli této oblasti. Keltové se zde usadily v kopcích, kolem tzv. Artušova Sedla (Arthur’s Seat) a Castle Rock. Tyto vyhasnuté sopky byly původně formovány pomalým pohybem a erozí přechodných ledovců.

Budoucí hlavní město Skotska, v mnohem rozpoznatelnější formě, se předpokládá, že započalo svou pravou historickou epochu ve stěnách malé pevnosti na kopci. Postavená Goddodiny, potomky Britonských kmenů, kteří kdysi bojovali proti Římanům, se postupem času začala kolem městských hradeb vynořovat malá osada.

Ranní osadníci hospodařili s bohatými výlovy na ústřičních ložiscích nedaleké Firth of Forth a na svazích Artušova Sedla upínaly malé plodinové plantáže.

Goddodinská pevnost získala název “Dun Eiden”, což znamená “Pevnost na svahu kopce”, a odtud se zrodil Edinburgh.

V roce 638 pevnost dobyta západogermánským kmenem Anglů z jihu, předky území, které se nakonec stalo díky dobyvačným Anglům Anglií. Anglové však před samotným podrobením si Keltů měli původně svá sídla ještě v 1. století na území dnešního Šlesvicka-Holštýnska v severním Německu a jihovýchodní části Dánska. Část Anglů zůstala v původních sídlech, ale nejvýznamnějšími se stali ti Anglové, kteří spolu se Sasy a dalšími západogermánskými kmeny úspěšně pronikly na Britské ostrovy, podrobily si domácí keltské obyvatele a v 6. a 7. století vytvořili první státní celky Mercie, Northumbrie a Východní Anglie. Na začátku 9. století Anglové společně se Sasy přispěli k vytvoření jednotného státu, který nazvali Anglie a sami sebe jako Anglosasy.

Dobytím Dun Eideannu (z moderní Skotské Gaelštiny, z Britského pak Din Eidyn) získali Anglové možnost změnit název tohoto opevněného kopce na “Eiden Burh”.

V následujících stoletích historie Edinburghu zůstala značně turbulentní, změnou vládnoucích stran mezi Skotskem a Anglií, zatímco celými Britskými ostrovy vládly bouřlivé války. Edinburgh byl na hlavní město té doby stále poněkud malý, jeho expanze byla omezena původními městskými zdmi. Spíše než expanzi města za vlastní hradby rostl Edinburgh kvůli narůstající populaci vertikálně.

FORMOVÁNÍ MODERNÍHO EDINBURGHU

Smlouva Korunní Unie k Parlamentní unii v roce 1706 sjednotila bojující národy Anglie a Skotska pod Spojené království Velké Británie. Díky tomu došlo k velké expanzi Edinburghu, město se rozvíjelo jako centrum bankovních a finančních záležitostí, přesto zůstala jedním z nejvíce přelidněných a nejchudších měst v novém sjednoceném státě.

V boji proti růstu byly na přelomu století navrženy ambiciózní plány na vybudování zcela nového města. V té době se jednalo historicky o nejodvážnější projekt města tehdejší Evropy, práce začala v roce 1767 a trvala téměř 100 let ke svému dokončení.

Nové město Edinburgh bylo postaveno v Neoklasicistním a Georgiánském stylu a vycházelo ze základny Edinburského majestátního hradu, linoucí se podél slavné ulice Princes Street.

Hromadná migrace probíhala v celé skotské metropoli, protože mnozí obyvatelé opustili přeplněné výškové bloky Starého Města ve prospěch tehdy prozatím neobydlených samostatných domů na Novém Městě. Přesto se Edinburgh těšil rozkvětu prosperity a stal se evropským střediskem pro vzdělávání a intelektualismus a získal přezdívku Atény severu.

Edinburgh zůstal i tak malý na své rozloze co se hlavních měst týče, byl překonán velikostí takovými sousedícími městy, jako například industriální Glasgow. Ačkoli se industrializace zdaleka vyhnula Edinburghu, město se zvětšilo s příchozími maloobchodními a velkoobchodními nemovitostmi. Hlavní ulice Princes Street a George Street se staly žhavými lávkami každodenního nakupování a veselí.

RYCHLÁ FAKTA O EDINBURGHU
 • Festival Edinburgh Fringe je největším festivalem umění na světě
  Název zlidověl napříč časem jako pouze Edinburgh Festival (vyslovuj edinbra festival). K dispozici je vždy přes 3000 přehlídek s celkem 50.000 vystoupeními na 300 místech napříč Edinburghem. Každoročně ho navštíví desetitisíce českých a slovenských návštěvníků, ale také české a slovenské kapely a umělci různorodého tvůrčího zaměření na tomto festivalu vystupující, mezi kapelami pak například skupina Houpací Koně. Populace Edinburghu se tak během Edinbourgh Festivalu zdvojnásobí se všemi návštěvníky z celého světa, kteří na Edinburgh Festival dorazili pro doslova megalomansky kulturní zážitek. Tento festival by měl být na seznamu všech milovníků kulturního dění, letos začíná 3. Srpna. Celkově Edinburghské festivaly přinášejí skotské ekonomice více než 260 milionů liber a každoročně vytvářejí ekvivalent 5.242 pracovních míst na plný úvazek. Ano – to vše za pouhých 30 dní dění. Prostě – taková malá akcička, no…
 • Filmy Harryho Pottera byly natočeny v Edinburghu
  Joanna Rowlingová (uměleckým jménem J. K. Rowling), která se vydala po svém odpromování na Bakalářku v roce 1986 na univerzitě v Exeteru na dosti zajímavou cestu, pochází hodně z inspirace pro knihy Harryho Pottera právě z Edinburghu z městské části jménem South Queensfery, kde Rowlingová žila většinu svého života před vzninkem příběhu Harryho Pottera, a která byla klíčovou pro jeho vznik. Ulička, kde Rowwlingová žila hned vedle opravdových Potterových se nachází právě ve čtvrti South Queensferry. Jelikož se však tato ulice příběhem proslavila více, než je zdrávo, byl Google a ostatní média nucena urychleně veškeré tiskové zprávy o této lokalitě stáhnout pro nadměrný počet stížností na hluk zvědavých turistických fanoušků Harryho Pottera. Celou oblast lemuje zátoka Forth. Většinu knih Harryho Pottera naspsala Rownlingová pak různě cestujíce po samotném Edinburghu pátrající po inspiraci na místech, jako je její osobní pokoj v prvním patře Balmoral Hotelu, nebo její nejoblíbenější stůl v kavárničce THE ELEPHANT HOUSE. Můžete navštívit filmová místa, včetně GreyFriars Kirkyard a Victoria Street, nebo si vzít Potter Trail, prohlídka, která vás provede prostřednictvím příslušných stránek. A vstřícně vás všechny naše studenty a fanoušky žádáme – prosíme, respektujte soukromí obyvatel South Queensferry – v případě, že se do lokality rodiště Harryho Pottera vydáte, chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se zbytek světa choval u vás doma.
 • Je evidováno více než 75% městských budov
  Áno, s evidencí více než 4.500 zalistovaných budov dělá z Edinburghu nejzalistovanější seznam domů ve Velké Británii hned po Londýně.
 • Jediný oficiální královnou jmenovaný Rytíř Sir Tučňák na světě žije právě v Zoo v Edinburgh
  A jeho jméno je Sir Nils Olav. Role Sira Tučňáka zahrnuje inspekci norské gardy na jejich návštěvách skotského hlavního města a od svého rytířství v roce 2008 je od té doby povýšen do řad brigádních. K vidění pouze v Edinburghu!
 • Edinburgh nebyl vždy hlavním městem Skotska
  Je to sice divné, ale je to tak. Edinburgh nahradil Scone (ano, stejně jako pečivo k čaji o páté) jako hlavní město Skotska v roce 1437.
 • Je to nejzelenější město ve Velké Británii
  Edinburgh má více stromů na hlavu obyvatel než kterékoli jiné město ve Velké Británii. Hlavní město je také domov pro 112 parků, kterým místní přezdívají plíce města.
 • Edinburský hrad sedí na vyhaslé sopce
  Hrad Edinburgh se nachází na hradní skále, 700 milionů let staré vyhaslé sopky. Ujistěte se, že jste u hradu ve 13:00 hodin, abyste viděli přehlídku dělostřelecké salvy ‘One O’Clock Gun’ z hradních hradeb. Ta se na Edinburském hradu koná každý den (kromě nedělí), kde se diváci sejdou na onu podívanou nejideálněji v parku.
 • Hrad byl kdysi domovem slona
  Po dlouhém vystoupení na Srí Lance v roce 1838 se 78. Highlanders s překvapením vrátili na hrad Edinburgh. Přinesli s sebou slon jako svého maskotního maskota a v pravém skotském stylu se rychle rozvinula láska k pivu.
 • Jednorožec je národní zvíře Skotska
  Jistě, jednorožci nemusí být skuteční, ale to nezastavilo Skotsko, aby si vybralo mýtické zvíře jako své národní zvíře. Země je známá svými mýty a legendami, takže když jedno z míst na světě prostě muselo mít jednorožce, muselo to být právě Skotsko.
 • Edinburgh je festivalovou jedničkou mezi světovými destinacemi
  To jste věděli? Už jsme se sice zmiňovali o festivalu Edinburgh Fringe v Srpnu každého roku o tom, že je to největší festival umění na světě. To ano. Ael… Pak zde máme Edinburgh International Book Festival, který je oficiálně největší festival svého druhu na světě. Jedna megalomanie Edinburghu za druhou, co…?
 • Město je domovem 22. nejlepší univerzity na světě
  Tak alespoň v něčem ten Edinburgh není první a nejlepší či největší… V roce 2018 se Edinburgh University zařadila 22. příčku v žebříčku nejlepších univerzit na světě a 6. příčku nejlepší univerzity v Evropě. Univerzita má mnoho historických budov založených ve středověké části Starého města.
 • Edinburghská krajina byla formována ledovcem
  Město ve skutečnosti vděčí za krásu své krajiny poslední době ledové. Jasný rys krajinného geologického ocasu od Castle Rock k Holyrood, okraj Royal Mile a hluboká údolí na obou stranách Cowgate a Nor ‘Loch byly vytvořeny díky míli dlouhým pohybujícím se ledovcům, které je formovaly.
 • Královská Míle (The Royal Mile) není míle délková
  Nejznámější ulice v Edinburghu, The Royal Mile, není vlastně míle na délku. A ne, ani na šířku! Royal Mile se táhne pouze jeden kilometr a 107 yardů… No tak dobrá – těsně!
 • Edinburgh je ve skutečnosti rodištěm Scrooge
  Během návštěvy Edinburské univerzity se Charles Dickens vydal na procházku, aby zabil čas. Když skončil v Kirkyardu, narazil na hrob „Ebenezer Scroggie – Mealman“. Dickens v mírném dyslektickém stavu četl náhrobek jako Ebenezer Scrooge – Meanman. Autorova představivost ho dovedla k tomu, aby nadával, jak si tento muž zasloužil takový titul ve smrti, a tak se zrodila legenda o Ebenezerovi Scrooge.
 • Edinburgh měl první hasičský sbor na světě těsně po druhém nejstarším hasičském sboru na světě v České kamenici na Děčínsku v čele se zakjladatelem v roce 1851 Robertem Rochlicem. Českokamenickému sboru je dnes přes 160 let. Jedná se o zdokumentovaně dva nejstarší hasičské sbory světa. Náhoda? V roce 1824, v čele s Jamesem Braidwoodem, vznikla první světová hasičská služba. Po sérii zničujících požárů na Starém Městě vznikl tento hasičský sbor. Osm let před tím, než Braidwood zamířil do Londýna vytvořit hasičský sbor také tam.
 • Přezdívka Edinburghu „Auld Reekie“ ve skutečnosti nepochází z vůně města v době přeplnění, ale pochází ze slov „Starý Kouřák“. Starý Kouřák byl obyčejný název z dob stovky let nazpět, když Edinburgh pohánělo uhlí a vlaky vjížděly dovnitř města a ven z města a pokryly vzduch v hustém uhelném kouři.
 • Narodil se zde James Bond.
  Dobrá, tak nikoli zrovna James Bond osobně, ale Sean Connery. Thomas Sean Connery se narodil 25. srpna 1930 ve Fountainbridge v Edinburghu.
 • V populární hře, Grand Theft Auto: San Andreas, se objeví úryvek z Edinburghu. Oba slavné mosty přes zátoku Forth, Forth Road Bridge a Forth železniční most v Queensferry, v Edinburghu jsou oba k vidění ve hře.
 • V 17. století Edinburgh vynalezl podle kronik lék na plešatost tím, že si na hlavu otíral spálený popel holubího trusu. Inu, to sice nijak nefungovalo, ale kdybyste viděli, jaký to byl v oné době hit!
 • Přestože Rose Street z 18. století dnes obývají hospody, byla právě Rose Street v 18. Století domovem více než stovky nevěstinců. Teď už víme, že se tehdy v Rose Street rozhodně růže nepěstovaly. Napříč tomu Thistle Street byla naopak pojmenována po skotském národním symbolu.

Doprava v Cardiffu pokrývá silniční, železniční, autobusovou, vodní a leteckou dopravu. Je to hlavní město Spojeného království a centrum zaměstnanosti, vlády, maloobchodu, obchodu, kultury, médií, sportu a vysokoškolského vzdělávání.

Velšská vládní statistika za rok 2017/18 ukázala, že Cardiff měl nejnižší procento obyvatelstva, kteří cestovali do práce autem, dodávkou nebo minibusem, což naznačuje, že nejvyšší využití veřejné dopravy je ve všech 22 místních samosprávách ve Walesu.

Od roku 2017 do roku 2019 (Duben) kleslo používání automobilů a taxi z 79,7% na 32,3%, zatímco chůze vzrostla o 1,4% na 18,3%. U autobusů vzrostlo toto číslo o 9% na 15,5% a využití cyklistiky vzrostlo z 1,6% na 11,3%. Využívání vlaku se ve stejném období zvýšilo z 3,8% na 4,7%.

PODNEBÍ V EDINBURGHU

V Edinburghu a okolí panují podobné klimatické podmínky přímořského charakteru, jako na zbytku východního pobřeží Skotska, tj. mírné zimy a chladnější léta. To je ovlivněno především účinky Golfského proudu. Letní teploty jsou chladné a zimní teploty se drží převážně v plusových hodnotách díky blízkosti Edinburghu k moři pod částečným vlivem otepleného Golfského proudu. Ale nenechte se zmást nedostatkem sněhu a teplotami pod mrazem. Edinburgh je větrné a zatažené město. Podle Encyclopaedia Britannica se mu dostává jen asi třetiny slunečního svitu pro svoji zeměpisnou šířku. Noci mohou být chladné a interiéry tamních budov mohou táhnout průvan a mohou být chladné “jakbysmet” – rozhodně si s sebou přibalte vybavení do deštivých podmínek a teplé oblečení na spaní.

Zimní teploty se pohybují okolo nuly, což je oproti územím ve stejném klimatickém pásu (např. Moskva, Labrador) velice mírné. Zimy bývají velmi větrné. Oproti tomu letní teploty jen málokdy překračují 23°C. Golfský proud přináší od jihozápadu srážky, kdežto jihovýchodní větry jsou suché a studeného charakteru. Značné proudění vzduchu v těchto místech způsobuje poloha města přímo u Severního moře.

DOPRAVA V EDINBURGHU

Velká většina památek se v Edinburghu nachází blízko sebe. Hlavní turistické atrakce Starého a Nového Města (Old Town a New Town) klidně obejdete pěšky.

Hromadnou dopravu tvoří převážně autobusová doprava, největšími hráči jsou společnosti Lothian a First. Pozor však na fakt, že navzdory společným autobusovým zastávkám, označení autobusů (čísla) se liší. Stejně pozor i na jízdenky. Pokud si ho označíte v autobuse jedné společnosti, nemůžete přestoupit do autobusu druhé společnosti.

V nabídce je však celodenní lístek, který stojí 4,5 libry a můžete s ním cestovat jakýmkoli autobusem ve městě. (Neplatí na vyhlídkové jízdy, autobus na letiště a noční spoje.)

Vyhlídkové autobusy mají různé trasy, začínají a končí však na stejném místě, na Waverley Bridge, která se nachází v blízkosti stanice Waverley na Princes Street.

Jezdit po tomto středověkém městě autem není žádný požitek, nachází se zde spleť malých, úzkých středověkých uliček a velmi málo parkovacích míst. Výhodnější je proto přesouvat se autobusy, nebo pěšky. Tak město poznáte nejlépe.

Co se týče taxíků, nejčastěji je najdete u hypermarketech, u železničních stanicích, velkých náměstích a turistických atrakcích, či před známými hotely.

Mezinárodní letiště se nachází necelých 10 kilometrů západně od města.

KULTURA V EDINBURGHU

Cardiff, stejně jako jižní a západní Wales, je obsluhován vlastním letištěm (Cardiff Airport) (CWL). Plánované, charterové a levné lety jsou pravidelně provozovány do Anglesey, dalších britských destinací, Evropy, Afriky a Severní Ameriky po celý rok.

Cardiff Heliport
Cardiffský Heliport se nachází na Rhoose, jihozápadně od města a má vyhrazené nádraží na Rhoose Cardiff mezinárodní letiště a spojuje ho autobus na Cardiff Centrální autobusové nádraží.

Heliport v Cardiffu byl hlavní operační základnou služeb policejní podpory a mohl také zvládnout osobní dopravu. Heliport by z tecchnických důvodů uzavřen 30. listopadu 2014.

Festivaly a oslavy

 

Edinburgh festival

Město hostí sérii festivalů, které probíhají od konce července do začátku září každého roku. Nejznámější z těchto akcí jsou Edinburgh Festival Fringe, Edinburský mezinárodní festival, Edinburské vojenské tetování a Edinburgh International Book Festival.

Nejdelší z těchto festivalů je Edinburghský mezinárodní festival, který se poprvé konal v roce 1947 a sestává především z programu významných divadelních inscenací a představení klasické hudby, kde se představí mezinárodní režiséři, dirigenti, divadelní společnosti a orchestry.

Toto má protože been předběhl oba ve velikosti a popularitě Edinburgh Fringe který začal jako program okrajových aktů podél “oficiálního” festivalu a se stal největším světovým festivalem divadelního umění. V roce 2017 se na 300 místech po celém městě uskutečnilo téměř 3400 různých výstav. Komedie se stala jednou z opor Fringe, s četnými známými komiky dostat jejich první ‘přestávka’ tam, často tím, že je vybrán k přijetí Edinburgh komedie cena. Edinburgh Military Tattoo, každý týden v srpnu, zabírá na hradě Esplanade po tři týdny, s masovými trubkami a vojenskými kapelami z celého světa. Představení končí krátkým ohňostrojem.

Stejně jako různé letní festivaly se v průběhu celého roku konají mnohé další festivaly, včetně Mezinárodního filmového festivalu v Edinburghu [163] a Mezinárodního festivalu v Edinburghu.

 

Edinburgh a Hogmanay

Viking longship je spálený během každoročních Edinburghu Hogmanay oslavy.
Každoroční Edinburgh Hogmanay oslava byla původně neformální pouliční party zaměřená na Tron Kirk na Starém Městě High Street. Od roku 1993 je oficiálně organizován s důrazem na Princes Street. V roce 1996 se zúčastnilo přes 300 000 lidí, což vedlo k vydávání lístků na hlavní pouliční párty v pozdějších letech až do výše 100.000 vstupenek. [165] Hogmanay nyní pokrývá čtyři dny průvodů, koncertů a ohňostrojů, přičemž pouliční párty začínají na Hogmanay. Alternativní vstupenky jsou k dispozici pro vstup na koncert Princes Street Gardens a Ceilidh, kde se mohou zúčastnit známí umělci a držitelé vstupenek v tradičním skotském tance ceilidh. Akce láká tisíce lidí z celého světa.

V noci z 30. dubna se na Calton Hill koná Beltane Fire Festival, který zahrnuje průvod následovaný scénami inspirovanými pohanskými starými jarními plodnostními oslavami. [166] Začátkem října každého roku se na Calton Hill koná také hinduistický festival Dussehra.

 

Hudba, divadlo a film

Divadlo Edinburgh Festival
Mimo sezónu festivalu podporuje Edinburgh několik divadel a produkčních společností. Divadlo Royal Lyceum Theatre má svou vlastní společnost, zatímco divadlo King’s Theater, Edinburgh Festival Theatre a stadion Edinburgh Playhouse představují velké turné. Divadlo Traverse představuje současnější repertoár. Produkce amatérských divadelních představení je inscenována v divadle Bedlam, v divadle Church Hill a v Divadle krále.

Usher Hall je premiérové ??místo Edinburghu pro klasickou hudbu, stejně jako příležitostné koncerty populární hudby. To bylo dějiště pro Eurovision pěveckou soutěž 1972. Jiné sály představovat hudbu a divadlo zahrnují Hub, shromáždění místnosti a královna je Hall. Skotský komorní orchestr sídlí v Edinburghu.

Traverse divadlo
Edinburgh má dvě repertoárová kina, Edinburgh Filmhouse a The Cameo, stejně jako nezávislé Dominion Cinema a řadu multiplexů.

Edinburgh má značně vkusnou scénu populární hudby. Občas se konají velké koncerty v Murrayfield a Meadowbank, zatímco středně velké akce se konají na menších místech, jako je například Corn Exchange, Liquid Rooms a Bongo Club. V roce 2010 uvedla PRS for Music v Edinburghu mezi deset nejlepších hudebních měst ve Velké Británii. Několik městských hospod je známé svými živými vystoupeními lidové hudby. Patří mezi ně ‘Sandy Bell’s’ v Forrest Road, ‘Captain’s Bar’ v South College Street a ‘Whistlebinkies’ v South Bridge.

Edinburgh je domovem vzkvétající skupiny současných skladatelů, jako jsou Nigel Osborne, Peter Nelson, Lyell Cresswell, Hafli?i Hallgrímsson, Edward Harper, Robert Crawford, Robert Dow a John McLeod. Hudba McLeod je slyšet pravidelně na BBC rádiu 3 a skrz Spojené království.

 

Média

Noviny
Hlavní místní noviny jsou Edinburgh Evening News. Je vlastněn a publikován vedle svých sesterských titulů Skot a Skotsko v neděli JPIMedia.

Rádio
Město má dvě komerční rozhlasové stanice: Forth 1, stanice, která vysílá hudbu hlavního proudu grafu, a Forth 2 na střední vlně, která hraje klasické hity.

Kulturní tipy Edinburgh 

 • Edinburgh Castle – Královský historický hrad v centru města
 • Scottish Parliament Building – Budova Skotského parlamentu zapsaná na seznamu UNESCO
 • Royal Yacht Britannia – Lodní residence jejího veličenstva a královské rodiny
 • Palace of Holyroodhouse – Oficiální rezidence panovníka Britské monarchie ve Skotsku
 • Scottish National Gallery of Modern Art – Galerie moderního a současného umění – Vstup zdarma
 • Real Mary King’s Close – 400 let mýtů a historie v podzemí Edinburghu
 • National Museum of Scotland – Národní Skotské muzeum – Vstup zdarma
 • A mnohem více – Surgeons’ Hall Museums, královská loď Brittanica kotvící v přístavu…
MÍSTA A TERMÍNY

Jazykové kurzy General English se konají ve všech lokalitách a začínají každé pondělí v délce už od jednoho týdne až po 48 týdnů.

DOPRAVA A UBYTOVÁNÍ

DOPRAVA

Letecky, autobusem, vlakem nebo pro vás přijedeme

UBYTOVÁNÍ

Hostitelská rodina s polopenzí

Nechte si nezávazně spočítat cenu vašeho jazykového pobytu v jednoduchém formuláři.