BRISTOL DESTINACE TOP ZJISTĚTE VÍCE
HISTORIE BRISTOLU

Archeologické nálezy, včetně nástrojů z pazourku z období zřejmě mezi 300 000 a 126 000 lety vyrobených levalloiskou technikou, naznačují přítomnost neandertálců v okolí Shirehampton a St Annes v Bristolu již v době středního paleolitu. V době železné byla vybudována hradiště v Leigh Woods a Clifton Down v soutěsce řeky Avon, a dále na Kingsweston Hill poblíž Henbury. V římské době existovala v místě, kde se nyní nachází Sea Mills, osada Abona spojená s Bathem silnicí, a podobné osídlení se nacházelo v místě dnes zvaném Inns Court. Izolované římské villy, malé vojenské tábory a osady byly roztroušeny také v širším okolí.

Středověký Bristol byl založen okolo roku 1000 jako Brycgstow (staroanglicky místo poblíž mostu). Zhruba do roku 1020 se stal obchodním centrem s mincovnou razící stříbrné pence s jeho jménem. Roku 1067, kdy měšťané odrazili útočníky z Irska vedené třemi syny Harolda Godwinsona, byl Brycgstow dobře opevněným burgem. V době vlády Normanů zde byl postaven jeden z nejmohutnějších hradů jižní Anglie. V Bristolu našel exil Diarmait Mac Murchada, irský král Leinsteru, poté co byl svržen. Následně hráli bristolští obchodníci významnou roli ve financování Richarda Strongbowa de Clare a normanské invaze do Irska.

Přístav vznikl v 11. století kolem soutoku řek Frome a Avony vedle Bristol Bridge hned za městskými hradbami. Od 12. století byl přístav hlavním centrem obchodu s Irskem, včetně obchodu s otroky. Roku 1247 byl postaven nový most, který byl nahrazen až v roce 1768 mostem současným. Město se rozrůstalo i na druhou stranu řeky a roku 1373 se stalo samo o sobě hrabstvím jako první město v Anglii, které obdrželo tento status.

V té době se Bristol stal i loďařským a zpracovatelským centrem. Bristolský přístav byl i startovním bodem mnoha objevitelských plaveb, například roku 1497 odtud Benátčan John Cabot vyplul na objevitelskou cestu do Severní Ameriky a stal se tak prvním Evropanem od dob Vikingů, který prokazatelně přistál u břehů pevninské Severní Ameriky. Prvním Angličanem, který vedl průzkum Severní Ameriky, se v roce 1499 stal bristolský obchodník William Weston. Během první dekády 16. století podnikli bristolští obchodníci řadu průzkumných plaveb do Severní Ameriky a dokonce založili obchodní organizaci ‘The Company Adventurers to the New Found Land’ k usnadnění svého úsilí. Avšak zdá se, že po roce 1509 ztratili o Severní Ameriku zájem po vynaložení velkých nákladů, které přinesly malý zisk.

Ve 14. století byl Bristol spolu s Yorkem a Norwichem jedním ze tří největších anglických středověkých měst po Londýnu. Morová nákaza Black Death v letech 1348 – 1349, během níž zemřela třetina až polovina obyvatel, způsobila výrazný pokles obyvatel asi na 10 – 12 000 a tento počet přetrval i po většinu 15. a 16. století. Bristol se stal městem roku 1542 a ve stejné době se stalo původní opatství svatého Augustina bristolskou katedrálou.

Další rozvoj města v 17. století je svázán s rozvojem anglických kolonií v Americe a zvyšujícím se podílem Anglie na obchodě s otroky. Ačkoli se jen minimum otroků dováželo do Anglie, stal se Bristol spolu s Liverpoolem hlavními přístavy, přes něž se plavily lodě s otroky.

Konkurence s Liverpoolem, snížení objemu obchodu realizovaného přes přístav následkem války s Francií a zákaz obchodu s otroky snížil význam města ve srovnání s průmyslovými centry na severu. Dlouhá cesta přes hornatou oblast rokliny řeky Avon, která chránila město ve středověku, byla v té době překážkou rozvoje, kterou nedokázala překonat ani výstavba nového přístaviště Floating Harbour v letech 1804 až 1809. Přesto se v 19. století vlivem rozvoje nových odvětví počet obyvatel zvýšil pětkrát. Velký přínosem byla výstavba železničního spojení Great Western Railway mezi Bristolem a Londýnem.

Centrum města utrpělo bombardováním v průběhu druhé světové války výrazné škody. Poválečná výstavba se soustředila na levné betonové obytné bloky a jiné stavby ve stylu brutální architektury. Od 80. let 20. století dochází k postupnému boření výstřelků této doby a obnově centra města a některých jeho historických částí. Přesun doků z centra města směrem k Avonmouthu umožnil regeneraci původní oblasti doků.

V roce 2018 bylo z důvodu zemětřesení ve městě poškozeno několik budov.

GEOGRAFIE A PODNEBÍ BRISTOLU

Bristol se nachází ve vápencové oblasti, která se rozkládá na jih k Mendip Hills a na severovýchod k Cotswolds. Řeky Avon a Frome protékající touto oblastí vytvářejí svými toky charakteristickou pahorkatinu. Roklina kolem řeky Avon tvoří přirozenou ochranu Bristolského zálivu a byla zdrojem kamení na stavby města. Tato roklina je v současnosti chráněna před využitím a nachází se zde dvě chráněné oblasti – Downs a Leigh Woods.

Svou polohou na jihu země je Bristol jedním z nejteplejších míst Velké Británie. Průměrná teplota v Bristolu je 10,2-12°C. Je také jedním z měst s nejdelším slunečním svitem s 1541-1885 hodin slunečního počasí ročně. Město je chráněno Exmoorem a Mendips Hills ale vlhký vzduch od zálivu přináší srážky na úrovni zhruba odpovídajícím celostátnímu průměru 741-1060 mm.

RYCHLÁ FAKTA O BRISTOLU
 • S populací přes 615,000, Bristol je největší město v jihozápadní Anglii, a 11. nejvíce obydlená městská oblast v celém Spojeném království.
 • Bristol má svou vlastní měnu, Bristolskou libru, která byla vydána, aby povzbudila obyvatele, aby „nakupovali místní“.
 • Bristol je „spojen“ se sedmi různými městy a kraji po celém světě: Porto v Portugalsku, Tbilisi v Gruzii, Bordeaux ve Francii, Puerto Morazàn v Nikaragui, Beira v Mozambiku, Hannover v Německu a Guangzhou v Číně.
 • Existuje více než 35 různých míst po celém světě, které se také nazývají Bristol. A až 29 z nich je v Americe!
 • V roce 2008 byl Bristol jmenován jako první „cyklistické město“ v celé Anglii, a to v rámci vládního programu ve výši 11,4 milionu liber, jehož cílem bylo povzbudit více lidí k cyklistice. Peníze byly použity na vytvoření vyhrazených cyklistických stezek, lepších zařízení a dalšího vzdělávání pro děti.
 • Firma se sídlem v Bristolu byla první společností na světě, která vyráběla pevné/tuhé čokoládové tyčinky. Jednalo se o Fryovy čokoládovny vedené Josephem Fryem. Jejich čokoládová tyčinka: Fryho čokoládový krém byl poprvé vytvořen v roce 1847 a poté masově distribuovaný v roce 1866. Předtím byla čokoláda konzumována širokou veřejností pouze jako nápoj.
 • Fryova čokoládovna byla také první společností, která vyráběla čokoládová velikonoční vajíčka. V podstatě můžete poděkovat Bristolu za všechny čokoládové lahůdky dostupné dnes po celém světě…
 • John Cabot vyplul z Bristolu na lodi jménem The Matthew, aby pomohl „objevit“ Severní Ameriku v roce 1497. Dnes je Bristol často označován jako „rodiště Ameriky“.
 • Bristol byl první britské město, které bylo v roce 2015 oceněno Evropským zeleným hlavním městem. Město získalo mnoho další prestižních ocenění – v podstatě a zcela jednoduše – je to opravdu úžasné místo k návštěvě!
 • Světově proslulý pouliční umělec uměleckého směru Guerila jménem Banksy se narodil v Bristolu v 70. letech 20. Stol. Mnoho z jeho nejčasnějších prací potkáte procházkami napříč Bristolem, které z takovýchto procházek dělá opravdové epochální tůry.
 • První bungee skok se odehrál z Clifton Suspension Bridge v roce 1979. Všichni zúčastnění byli všichni členové Oxford University Dangerous Sports Club… no teda!
 • Populární nápoj z černého rybízu, Ribena, byl vynalezen v Bristolu v roce 1933 Vernonem Charleym, vědcem působícím na univerzitě v Bristolu. Jméno Ribena pochází z botanického názvu černého rybízu, kterým je Ribes nigrum.
 • 25% světových přírodních dokumentárních filmů se vyrábí v Bristolu, z nichž mnohé jsou neslavným Davidem Attenboroughem.
 • V předchozích stoletích byl Bristol velkým námořním epicentrem pro světový obchod s tabákem, vínem, bavlnou a dokonce i otroky. Dnes je město největším dovozcem motorových vozidel do Velké Británie, stejně jako obilí, dřeva, čerstvých produktů a ropných produktů.
 • Bristol je také největším světovým výrobcem horkovzdušných balónů… v tomto případě dává smysl, že Bristol je také domovem největšího každoročního evropského setkání horkovzdušných balónů na Mezinárodním Balloon Fiesta pořádaném v srpnu každého roku.
 • Bristol je opravdovým domovem slavných postaviček Wallace a Gromita, protože film i seriál byly natáčeny v Bristolu!
 • Neslavný pirátský kapitán Blackbeard (Černovous) se narodil a vyrostl v Bristolu. On také kdysi měl svou tajnou jeskyni pod kostelem St. Mary Redcliffe.
 • Slavná kniha Roberta Louise Stevensona, Ostrov pokladů, nabízí mnoho míst v okolí Bristolu. Spojení s Blackbeardem je také důvodem proč!
 • Část New Yorku, konkrétně Waterside Plaza na Manhattanu, byla postavena z trosek po bombardování Bristolu v průběhu II. sv. války. K vidění je na onom místě i pamětní deska vedle fontány na náměstí připomínající tento vztah Bristolu k New Yorku!
 • Velké vydavatelství Penguin Books začalo z výdejních automatů napříč Bristolem. Allen Lane, bývalý Bristolan a zakladatel Penguin Books chtěl, aby literatura byla cenově dostupnější prodejem měkkých vazeb z prodejních automatů, a to za stejnou cenu, jako balíček cigaret.
 • Až do zavedení vlaku v roce 1840, Bristol měl vlastní časové pásmo a běžel 10 minut opožděně za Londýnským časem. Hodiny na budově Exchange na Corn Street stále mají na starosti Bristolský čas – červená minutová ručička ukazuje Greenwichský čas a černá minuta ukazuje Bristolský čas.
 • Hollywoodská legenda Cary Grant se narodila v Bristolu v roce 1904… a jeho první role v divadle byla v The Bristol Hippodrome!
 • Concorde, první komerční nadzvukový proudový letoun pro veřejnou dopravu na světě, byl navržen a postaven ve Filtonu v Bristolu… dnes je Filton domovem dalšího leteckého giganta: Airbus.
MÍSTA A TERMÍNY

Jazykové kurzy General English se konají ve všech lokalitách a začínají každé pondělí v délce už od jednoho týdne až po 48 týdnů.

DOPRAVA A UBYTOVÁNÍ

DOPRAVA

Letecky, autobusem, vlakem nebo pro vás přijedeme

UBYTOVÁNÍ

Hostitelská rodina s polopenzí

Nechte si nezávazně spočítat cenu vašeho jazykového pobytu v jednoduchém formuláři.