BRIGHTON DESTINACE TOP ZJISTĚTE VÍCE
HISTORIE BRIGHTONU

Brighton se nachází na jižním pobřeží Anglie a spolu s Hove tvoří souměstí Brighton and Hove. Brighton je jedním z největších a nejznámějších pobřežních letovisek Velké Británie.

Brighton je populárním turistickým centrem s mnoha hotely, restauracemi a zábavními středisky, které jsou využívány pro pořádání obchodních konferencí. Brighton and Hove je také významným vzdělávacím centrem s dvěma univerzitami a mnoha školami.

V pozemkové knize byl Brighton označován jako Bristelmestune s daní 4 000 sleďů. Za války mezi Francií a Anglií bylo v červnu 1514 město vypáleno francouzskými piráty. Zkáze odolal pouze kostel svatého Mikuláše a ulice The Lanes. První známé vyobrazení města pochází z roku 1545 .

V období let 1740 až 1750 začal lékař Richard Russell předepisovat pacientům v Brightonu medicínské využití mořské vody. Od roku 1780 začala výstavba Regentských teras a z původně rybářské vesnice se brzy stalo známé přímořské lázeňské město. Jeho rozvoj podporoval princ regent (pozdější král Jiří IV.) poté, co ho roku 1783 poprvé navštívil. Trávil zde většinu svého volného času a nechal si postavit exotický a nákladný královský pavilón.

Spojení města železnicí roku 1841 přivedlo do Brightonu turisty, především z Londýna, kteří zde zůstali vždy pouze jeden den. Následoval výrazný nárůst počtu obyvatel: z počtu asi 7 000 v roce 1801 na více než 120 000 v roce 1901. Z viktoriánské doby pocházejí mnohé známé stavby – Grand Hotel (1864), West Pier (1866) a Palace Pier (1899).

Po mnoha změnách hranic města v období let 1873 až 1952 se jeho rozloha rozrostla z 665 ha v roce 1854 až na 5 800 ha v roce 1952. V oblastech jako třeba Moulsecoomb, Bevendean, Coldean a Whitehawk byla postavena sídliště. Nejvyššího počtu obyvatel, více než 160 000, dosáhlo město roku 1961.

Moderní Brighton tvoří součást konurbace rozkládající se na pobřeží, která má podle údajů Národního statistického úřadu přibližně 480 000 obyvatel. Poblíž centra města, v oblasti Hanover, byly zlikvidovány slumy. Výstavba obecních bytů v oblasti Tarnerland od úpatí Albion Hill až po výškové budovy na Mount Pleasant tvář města výrazně změnila.

RYCHLÁ FAKTA O BRIGHTONU

Brighton je jeden z velmi známých přímořských resortů Velké Británie, který je díky své oblíbenosti a snadné dopravní dostupnosti přezdíván také jako ” London-by-the-Sea “. Nachází se zhruba hodinu a půl vlakem nebo autobusem ze stanice Victoria Station v Londýně. V Brightonu máte jedinečnou možnost potkat světové celebrity, které hojně Brighton navštěvují.

Nepřehlédnutelnou ikonou města je místní molo (Brighton Pier) nedaleko centra, u kamínkové pláže. Pier má délku přes půl kilometru s kolotoči a zábavnými atrakcemi na jeho konci. Brighton je také domovem nejstaršího kina ve Velké Británii, promítající nejen nejnovější trháky, ale také starou dobrou klasiku. Mořský svět v Brightonu – ” The Sea Life Brighton ” – patří k těm nejstarším na celém světě.

PODNEBÍ V BRIGHTONU

Brighton má mírné klima dle klasifikace Köppenovy stupnice CFB . Pro Brighton je tedy charakteristické mírné klima, bezvětří s vysokou úrovní slunečního svitu, mořský vánek a „zdravý vzduch“. Bouře způsobily vážné škody v letech 1703 , 1806, 1824, 1836, 1848, 1850, 1896, 1910 a 1987 . Sníh se vyskytuje jen vzácně, ale zvláště znatelné poklesy sněhového spadu byly zaznamenány v letech 1881 a 1967.

Nejteplejšími měsíci jsou v Brightonu Červenec až Září s průměrnou vysokou teplotou 20°C a s průměrnou nízkou teplotou 12°C.

DOPRAVA V BRIGHTONU

Hlavní železniční stanicí je Brighton Station, odkud vyjíždějí časté spoje směrem na Victoria Station, letiště Gatwick a města Portsmouth, Ashford, Reading a Bedford. Vlaky na Birmingham a Manchester a přes Bristol směrem na Wales jezdí dvakrát za den.

Autobusovou dopravu v rámci měst Brighton a Hove a jejich blízkém okolí zajišťuje dopravní společnost Brighton & Hove Bus and Coach Company, která provozuje asi 300 vozidel. Autobusová doprava má v nočních hodinách omezený rozsah.

Na pobřeží v okolí Brightonu je provozována nejstarší elektrická železnice světa – Volks Electric Railway.

KULTURA V BRIGHTONU

Brighton Pier
Hlavní turistickou atrakci Brightonu představují pláže. Jsou obklopené mnoha bary, restauracemi, nočními kluby a arkádami. Spolu s atrakcemi, které se nacházejí dále ve vnitrozemí, vytváří z města oblast nazývanou Londýn na pobřeží. Brightonské pláže jsou pro Londýňany jedněmi z nejpřístupnějších turistických pláží.

V Brightonu se také nacházejí pláže vyhrazené nudistům (na jih od východní části kempu). Tato skutečnost je výjimečná v rámci Velké Británie, v níž je nudistických pláží v dosahu obydlených oblastí velmi málo.

Festivaly
Každý rok v květnu probíhá v dvojměstí Brighton a Hove umělecký festival. Na různých místech se konají organizované průvody, například Children’s Parade, podívané s ohňostroji, divadelní představení, vystoupení hudebních skupin a další umělecké akce. Festival zahajují Open Houses, kdy jsou dílny a ateliéry umělců otevřené pro veřejnost jako galerie a běžnou součástí je i prodej uměleckých děl majitelů dílen a jejich přátel.

Muzea a galerie
V Brightonu se nachází velké množství muzeí, včetně městem provozovaného Brighton Museum and Art Gallery, Booth Museum of Natural History, Brighton Fishing Museum a Brighton Toy and Model Museum. Existuje zde i mnoho soukromých galerií, z nichž některé se nachází v arkádách na pobřeží. Běžným zvykem je prodej uměleckých děl v kavárnách nebo dokonce i barech.

Divadla a kina
Mezi nejvýznamnější divadla v Brightonu patří nedávno rozšířené Komedia a Theatre Royal. Dalšími jsou Marlborough Theatre a Nightingale Theatre, obě se nacházejí nad hospodami a přitahují tak místní producenty.

Brighton má také bohatou filmovou historii a Duke of York’s Picture House je v provozu od 22. září 1910.

MÍSTA A TERMÍNY

Jazykové kurzy General English se konají ve všech lokalitách a začínají každé pondělí v délce už od jednoho týdne až po 48 týdnů.

DOPRAVA A UBYTOVÁNÍ

DOPRAVA

Letecky, autobusem, vlakem nebo pro vás přijedeme

UBYTOVÁNÍ

Hostitelská rodina s polopenzí

Nechte si nezávazně spočítat cenu vašeho jazykového pobytu v jednoduchém formuláři.