BOURNEMOUTH DESTINACE TOP ZJISTĚTE VÍCE
HISTORIE BOURNEMOUTH

Ve 12. století byla oblast kolem ústí řeky Bourne součástí Krajské části Holdenhurst. Z krajské části se později stalo Liberty Westover, když byla rozšířena o celky North Ashley, Muscliff, Muccleshell, Throop, Iford, Pokesdown, Tuckton a Wick, včleněné do Manor Christchurch. Ačkoli kraje Dorset a Hampshire obklopovaly oblasti lidského sídla po tisíce let, Westover bylo ještě před rokem 1800 velmi vzdálené a neúrodné vřesoviště. V roce 1574 Earl Southampton zaznamenal, že oblast byla “prostá všech obydlí”, a jak později roku 1795 vévoda Rutland zaznamenal: “… na tomto neplodném a nekultivovaném vřesovišti nebylo živého človíčka”.

Na konci 19. Stol. a na začátku 20. Stol. Bournemouth Borough rostl zahrnujíce množství starověkých osad podél řeky Stour, včetně Longham, kde byla v roce 1932 nalezena slavná lebka stará circa 5,500 let. Pohřby bronzové doby blízko Moordown, a objev keramiky doby železné na východním útesu v roce 1969 naznačují, že zde mohly být osady zhruba během tohoto období. Hengistbury Head byl začleněn k čtvrti Bournemouth Borough 1932 tehdy jako pozemek hodně staršího paleolitického tábora. Během druhé poloviny 16. Stol. začal James Blount, 6. Baron Mountjoy, těžbu kamence v oblasti, a v té době byla část vřesoviště využívána k lovu, i přesto koncem 18. Stol. nezůstala ani známka důkazů o tomto dění v této oblasti. U ústí řeky Bourne nikdo původně nežil, a jedinými pravidelnými návštěvníky této oblasti před 19. stoletím bylo několik rybářů, trávníků a gangů pašeráků.

Před samotným aktem Christchurch Inclosures Act z roku 1802, více než 70% oblasti Westovera byly společně vlastněné pozemky. Zákon, spolu s Award Commissioners ‘Award 1805, převedl 5000 akrů do rukou pěti soukromých vlastníků, včetně Jamese Harrise, 1. hraběte z Malmesbury, a Sir George Ivisona Tappse. V roce 1809 se na vřesovišti objevil veřejný dům Tapps Arms. O několik let později, v roce 1812, se první oficiální obyvatelé, důstojník v důchodu Lewis Tregonwell a jeho manželka, přestěhovali do nového domova postaveného na pozemku zakoupeném od Tapps. Oblast byla Tregonwellovi moc dobře známá, jený během napoleonských válek vynakládal hodně z jeho času k pátráí po francouzských útočnících a pašerácích v tamních vřesovištích na a pobřeží.

Naplánujte si svůj další cestovatelský zážitek s Balloon Agency, Cestovně Vzdělávací mezinárodní agenturou s Českou duší. Vzdělávání cizích jazyků v zahraničí s komplexním zajištěním pro vás, za vás, vám na míru. Civilní student, profesně úzce zaměřený student či studenti vládních složek a organizací s námi získají jedny z celosvětově nejvlivnějších a nejuznávanějších certifikací v cizím jazyce při studiu v zahraničí. Garantované ceny Balloon Agency!

Očekávajíce, že lidé budou do této oblasti přicházet pro zdravotní účely, aby si dopřáli nově trendy zábavu ve formě přímořského koupání, aktivit s vnímaným přínosem pro zdraví, Tregonwell postavil sérii vil na jeho pozemcích mezi lety 1816 a 1822, v které pevně věřil, že pronajme. Společné přesvědčení, že borovicemi provoněěný vzduch byl dobrý pro plicní potíže tehdejší doby, a zejména pro léčbu tuberkulózy, podnítilo Tregonwella a Tappse zasadit stovky borovic. Tyto časné pokusy o podporu města jako lázeňského střediska znamenaly, že v době, kdy Tregonwell zemřel v roce 1832, se Bournemouth rozrostl do malé komunity s rozptylem domů, vil a chalup. Město nakonec vyrostlo kolem rozptýlených borovic a stromy lemované procházky na pláž se později staly známým jako Invalids Walk.

Po smrti Tappse v roce 1835, jeho syn Sir George William Tapps-Gervis zdědil majetek svého otce. Najal mladého místního architekta Benjamina Ferreyho, aby vytvořil pobřežní oblast na východní straně potoka. První hotel v Bournemouthu, který se později stal součástí Královského lázeňského hotelu (Royal Bath Hotel), byl otevřen v roce 1838 a je jednou z mála budov navržených Ferreyem, které stále stojí. Bournemouth rostl rychleji, když Tapps-Gervis začal rozvíjet oblast podobně jako střediska v jižním pobřeží Weymouthu a Brightonu. Navzdory obrovským investicím zůstal městský podíl na trhu jen mírný.
V roce 1841 Tapps-Gervis pozval lékaře a spisovatele Augusta Granvilla, aby v Bournemouth dožil. Granville byl autorem tehdy slavného díla The Spas of England. Jeho dílo popisovalo do podrobna zdravotní střediska a lázeňské kompolexy po celé Británii, a jako výsledek jeho návštěvy zahrnoval kapitolu o Bournemouthu ve druhém vydání své knihy. Vydání knihy a nárůst návštěvníků, kteří hledali léčivé využití mořské vody a borovicemi provoněného vzduchu, pomohlo městu růst a etablovat se jako turistická destinace.

Naplánujte si svůj další cestovatelský zážitek s Balloon Agency, Cestovně Vzdělávací mezinárodní agenturou s Českou duší. Vzdělávání cizích jazyků v zahraničí s komplexním zajištěním pro vás, za vás, vám na míru. Civilní student, profesně úzce zaměřený student či studenti vládních složek a organizací s námi získají jedny z celosvětově nejvlivnějších a nejuznávanějších certifikací v cizím jazyce při studiu v zahraničí. Garantované ceny Balloon Agency!
Naplánujte si svůj další cestovatelský zážitek s Balloon Agency, Cestovně Vzdělávací mezinárodní agenturou s Českou duší. Vzdělávání cizích jazyků v zahraničí s komplexním zajištěním pro vás, za vás, vám na míru. Civilní student, profesně úzce zaměřený student či studenti vládních složek a organizací s námi získají jedny z celosvětově nejvlivnějších a nejuznávanějších certifikací v cizím jazyce při studiu v zahraničí. Garantované ceny Balloon Agency!
DOPRAVA V BOURNEMOUTH

Bournemouth je městská aglomerace považovaná za město se statisticky nejhustším silničním provozem v celé Británii. Bournemouth má dvě vlaková nádraží – Bournemouth a Pokesdown. Obě stanice leží na Jihozápadní hlavní trati vedoucí z nádraží Londýn-Waterloo do Weymouthu. Zajíždí sem spoje společnosti CrossCountry na lince Bournemouth – Manchester, dále spoje společnosti South Western Railway, a to spoje expresní na lince Londýn – Weymouth, spoje spěšné na lince Londýn – Weymouth a spoje zastávkové na lince Londýn – Poole. Ze stanice Victoria Coach Station sem jezdí přímé autobusy společnosti National Express. Bournemouth má též letiště, odkud míří lety zejména do evropských přímořských letovisek, a v souvislosti s Českem pak poskytující sezónní přímé lety do Prahy od Dubna do circa Října každého roku. Jako bonus je nyní nově zavedená sezónní linka přímých letů Londýn-Stansted – Pardubice za o něco nižší ceny, než jaké jsou úrovně cen letů BMTH – PRG.

RYCHLÁ FAKTA O BOURNEMOUTH
 • Bournemouth jakožto původně lázeňské město pro nejbohatší vrstvu Británie je oblíbeným místem mezi obyvateli Velké Británie pro relaxaci a odpočinek.
 • Díky svým písečným plážím si Bournemouth odnesl ocenění za nejlepší plážovou destinaci Velké Británie, a to hned několikrát za sebou.
 • Bournemouth se nachází na jižním pobřeží Velké Británie, kterému se přezdívá Britské San Triopez nebo Britská Francouzská Riviéra. Není divu – na světovém realitním trhu se řadí jako nejdražší na světě se svou oblastí zvanou Sandbanks.
 • Bournemouth leží dojezdem přibližně dvě hodiny vlakem od Londýna.
 • Část svého života tu prožil také známý spisovatel a autor knižního bestselleru Pán Prstenů, J.R.R. Tolkien, kde jeho většinovou část sepsal inspirován místním Jurským pobřežím na útesu zvaném Old Harry Rocks. Tolkien zde prožil 30 let svého života.
 • Mimo literárního mistra JRR Tolkiena žil v Bournemouth ještě stejná špička literárního odvětví Enid Blyton a Robert Louis Stevenson. Stevenson se proslavil dílem ‘The Strange Case of Dr Jekyll a dále dílem Mr Hyde’ at ‘Skerryvore’, což byl dům, který spolu se ženou sdíleli v městské části Bournemouth jménem Westbourne.
 • Bournemouth je univerzitní a studentské město s nespočetnými možnostmi kulturního vyžití a objevování překrásného okolí.
 • Bournemouth nabízí desítky kilometrů dlouhou písečnou pláž, letní ohňostroje.
 • Bournemouthu se během léta dostane v průměru 7,7 hodin slunce denně.
 • Pobřeží na západ od Bournemouthu, zvané Jurské pobřeží, je prvním a jediným přírodním světovým dědictvím v Anglii, a je to jediné místo, kde můžete prozkoumat celých 185 milionů let naší pozemské historie.
 • Po Liverpoolu a Londýně je Bournemouth jediné město Spojeného království, kde Beatles odehráli většinu svých koncertů a obal na jejich druhé album nazvaného “With the Beatles” je fotografie pořízená v hotelu Palace Court v roce 1963. A rok 1963 byl pro Bournemouth obecně dosti významný. V září to byla velká událost koncertu Beatles, a hned v Prosinci téhož roku…
 • Zamrzlo v Bournemouth celé moře deset metrů do hloubky a na vzdálenost až do půli cesty do Francouzského Cherbougu. Bylo to historicky po dlouhé době jediná šance pro veřejnost projít se po moři po zledovatělé ploše.
 • Bournemouth zakončí každou letní sezonu největším leteckým festivalem (Bournemouth Air Festival) Velké Británie. Skvělým zdrojem informací nejen na toto téma, ale o Bournemouth a okolí jako takovém jsou internetové stránky www.bournemouth.cz
KULTURA V BOURNEMOUTH

Bournemouth je turistické a regionální centrum pro volný čas, zábavu, kulturu a rekreaci. Místní autor a bývalý starosta, Keith Rawlings, navrhne, že Bournemouth má vzkvétající kulturu mládeže kvůli jeho velké univerzitní populaci a mnoho studentů jazykové školy. V uplynulých letech, Bournemouth se stal populární noční životovou destinací s britskými návštěvníky a mnoho klubů, barů a restaurací se nachází v centru města. V průzkumu společnosti First Direct z roku 2007 bylo Bournemouth shledáno nejšťastnějším místem ve Velké Británii, přičemž 82% lidí se ptalo, že jsou spokojeni se svými životy.

Mezi hlavní místa koncertů patří BIC, Pavilion Theater a O2 Academy. Postavený v roce 1984, BIC je také populární místo pro politické strany strany a byl používán všemi třemi hlavními politickými stranami. Čtyři sály jej činí největším místem na jižním pobřeží. O2 a pavilon jsou starší a patří mezi ně i budovy II. O2, které bylo otevřeno v roce 1895 jako Divadlo Grand Pavilion, bylo zpočátku používáno jako cirkus a později pro divadlo s hudebními sály. Pavilon byl otevřen v roce 1929 jako koncertní sál a čajovna a zároveň je místem konání městského orchestru. Dodnes poskytuje tradiční zábavu a představuje divadelní představení West End, balet a opery. Bournemouth má více než 200 památkově chráněných budov, především z viktoriánské a edvardovské éry, včetně tří kostelů I. třídy; Sv. Petra, sv. Klementa a sv. Štěpána.

Russell-Cotes Museum je třída II, vila dokončena v roce 1901. To ubytuje artefakty a obrazy shromážděné viktoriánským filantropem Merton Russell-Cotes a jeho manželka během jejich rozsáhlých cest po celém světě. Čtyři umělecké galerie zobrazují obrazy William Powell Frith, Edwin Landseer, Edwin Long, William Orchardson, Arthur Hughes, Albert Moore a Dante Gabriel Rossetti. To bylo Russell-Cotes kdo úspěšně campaigned mít promenádu ​​postavenou; běží nepřetržitě podél pobřeží Bournemouth a Poole.

Dolní, centrální a horní zahrady jsou veřejné parky třídy II, které vedou několik mil dolů údolím řeky Bourne přes centrum města k moři. [115] Bournemouth má dalších 425 akrů (172 ha) parku. Zpočátku sloužící k náhradě za ztrátu společných práv po společné zemi byla uzavřena v roce 1802, to bylo drženo v důvěře dokud ne 1889 když vlastnictví přešlo na Bournemouth korporaci a země se stala pěti veřejnými parky: Park krále, park královny, park Meyricka, Seafieldské zahrady a Redhill Common.

Podrobný průzkum využití půdy Úřadem pro národní statistiky v roce 2005 poznamenal, že oblast místních úřadů v Bournemouthu měla třetí nejvyšší podíl pozemků, které zaujaly domácí zahrady, 34,6% z 326 okresů v Anglii; méně než londýnské čtvrti Harrow a Sutton v té době s 34,7% a 35,1%.

Jedním z nejvýznamnějších kulturních institucí v Bournemouthu je Bournemouth Symphony Orchestra, který vznikl v roce 1893 pod Danem Godfreyem. To se stalo prvním městským orchestrem v zemi, když v 1896, Bournemouth Borough rada převzala kontrolu a Godfrey byl jmenován hudebním ředitelem a vedoucím městských zábav. Původně hráli tři letní koncerty během letní sezóny, ve velkém skleněném palmovém domě zvaném Zimní zahrady; orchestr je nyní umístěný v Poole a vykonává asi 130 koncertů rok přes jižní Anglii.

Bournemouth je v současné době hostitelem řady festivalů. Bournemouth Food and Drink Festival je desetidenní akce, která spojuje trh s ukázkami živého vaření. Festival Umění u moře je směsicí tance, filmu, divadla, literatury a hudby, která byla zahájena v roce 2012 místní univerzitou, Univerzitou umění Bournemouth, a má se stát každoroční událostí. V létě se ve městě koná každoročně karneval Bourne Free. Zpočátku gay pride festival, to se stalo oslavou rozmanitosti a začlenění. Od roku 2008 pořádá Bournemouth v srpnu vlastní letecký festival. Toto představovalo displeje od červených šipek stejně jako vystoupení od Yakovlevs, Blades, tým Guinot Wing-chodci, bitva o Británii Memorial památník včetně Lancaster, Hurricane, Spitfire a také poslední létající Vulcan. Festival také viděl vystoupení z moderních letadel, jako je Eurofighter Typhoon. Letecký festival přiláká během čtyřdenní akce až milion lidí.

Hrob spisovatelky Mary Shelley a jejích rodičů včetně Mary Wollstonecraftové je v kostele sv. Petra v Bournemouthu.

Město bylo obzvláště bohaté na literární spolky během konce 19. století a v počátcích 20. století. P. C. Wren autor Beau Geste, Frederick E. Smith, spisovatel 633 Squadron knih, a Beatrice Webbová, později Potterová, ti všichni žili ve městě Bournemouth. Paul Verlaine učil v Bournemouthu v přípravné škole.

MÍSTA A TERMÍNY

Jazykové kurzy General English se konají ve všech lokalitách a začínají každé pondělí v délce už od jednoho týdne až po 48 týdnů.

DOPRAVA A UBYTOVÁNÍ

DOPRAVA

Letecky, autobusem, vlakem nebo pro vás přijedeme

UBYTOVÁNÍ

Hostitelská rodina s polopenzí

Nechte si nezávazně spočítat cenu vašeho jazykového pobytu v jednoduchém formuláři.